מה זה משכנתא

מה תבינו אחרי קריאה של דף זה

  • מה היא בכלל משכנתא ומה משמעותה?
  • מה ההבדל בין משכנתא להלוואה.
  • כיצד הבנק חושב ואיך להיעזר בחשיבה  זאת לטובתנו.


אז מה זה בכלל משכנתא? ובמה משכנתא שונה מכל סוג אחר של הלוואה?

משכנתא היא למעשה במובן הפשוט ביותר הלוואה ובמה היא שונה מכל הלוואה אחרת? השוני מתבטא בכך שהערובה לתשלום ההלוואה היא למעשה הנכס שקנינו על ידי ההלוואה אותה נותן הבנק.

לאחר שהבנו שמשכנתא היא בעצם הלוואה, והערובה לתשלום הלוואה היא בעצם הדירה אותה קנינו, כך שבמקרה ולא נעמוד בתשלומי המשכנתא הבנק יפנה אותנו מהנכס וימכור אותו ובכך יכסה את סכום ההלוואה ולכן הבטחון של הבנק לתת לנו את סכומי הכסף העצומים בריביות כל כך נמוכות (ריבית מייצגת סיכון ונרחיב על זה במשך) . 

הגיע הזמן להבין עוד כמה עקרונות חשובים.

למה בעצם משכנתא היא ההלוואה הטובה ביותר שנוכל לקבל?

בנק הוא למעשה מוסד ששוכר בכסף הוא לווה כסף  מגורמים שונים  ומלווה כסף לגורמים אחרים ולמעשה מרוויח מההפרשים.

מטרת הבנק היא למזער סיכונים בכסף אותו הוא מלווה לנו רוכשי הדירה  ובכך להבטיח כי הכסף אותו נותן לנו עבור רכישת דירה אכן יחזור אליו במידה ולא נוכל לעמוד בהחזרים החודשיים.

נדל"ן  ובמיוחד  נדל"ן למגורים הוא אחד מהאפיקים הבטוחים ביותר משום שהוא שומר על ערכו בכל טווח ובכל מצב זאת כמובן שאנחנו מדברים על מצב שוק נורמלי כפי שקיים בישראל בימים אלו ולא על סיטואציות שחלו בארה"ב ובאירופה של משכנתאות על נכסים ללא ביקוש ומשכנתאות שניתנו לרוכשים ללא שום יכולת החזר, אפרט על זאת בהמשך.

מכיוון שנדל"ן למגורים הוא הבטוחה הטובה ביותר עבור הבנק ובמקרה שלא נשלם את המשכנתא הוא יכול לממש את הנכס ולקבל את כספו בחזרה הבנק יכול לתת לנו את ההלוואה עם הריביות הטובות ביותר וזאת מכיוון שריבית מבטאת סיכון.

כיצד הבנק חושב ומהו הקשר בין גובה הריבית שנקבל לסיכון שהבנק מוכן לקחת על עצמו 

ככול שהבנק  מבין כי הסיכון שלא נעמוד בהחזר נמוך יותר ושהנכס אותו אנחנו קונים בטוח יותר למימוש כך נוכל לקבל ריביות נמוכות יותר בתשלומים שלנו עבור המשכנתא.

ככול שהבנק מבין כי הסיכוי שנעמוד בהחזר המשכנתא גבוה יותר יותר כך גדל כושר המיקוח שלנו והיכולת שלנו להשיג משכנתא טובה יותר ובאופן ניכר.

ככול שההון העצמי אותו אנחנו מביאים לרכישת הדירה גבוה יותר כך הסיכון מבחינת הבנק קטן יותר ולכן נוכל להשיג תנאי משכנתא טובים יותר באופן ניכר.

לאן ממשיכים מכאן

לאחר שהבנו מהי בכלל משכנתא ומהו פרוש השם ואיך הבנק חושב נמשיך ונבין איך מתחילים בלקיחת משכנתא מהם הצעדים ואיך לבצע אותם.

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
למדו איך להשיג את המשכנתא הטובה ביותר, למדו איך לנצל את התחרות בין הבנקים ולחסוך עשרות אלפי שקלים - כל הסודות והידע באתר אחד.
קבוצת נדל״ן דיל